Ve dnech 17. – 21. 10. 2022 navštíví Českou republiku J. K. V. princ Davit Bagration-Mukranbatoni se svou manželkou Irinou Begashvilli. Jde o vůbec první návštěvu hlavy knížecího rodu Mukhrani, větve gruzínské dynastie Bagrationi a podle primogenitury hlava královského domu Bagrationi, který vládl v Gruzii od středověku až do počátku 19. století.
Jeho rodina je spřízněna s rodem Burbónů, rodem Wittelsbachů, rodem Habsbursko-Lotrinských
a rodem Romanovců.
Princ Davit se vrátil se svou rodinou do Gruzie v roce 2003 a ukončil tak desetiletí exilu v důsledku invaze Rudé armády do Gruzie v roce 1921. V roce 2009 se oženil s princeznou Anou Bagration-Gruzinsky, členkou genealogicky mladší gruzínské větve Bagrationi, a v roce 2013 se rozvedl. Jejich syn princ Giorgi, narozený v Gruzii v roce 2011, spojuje obě dynastické větve a je nezpochybnitelným případným dědicem gruzínského trůnu.
J.K.V. Princ Davit přijíždí do České republiky na pozvání České delegace Řádu orla Gruzie a bezešvé tuniky našeho Pána Ježíše Krista a jejího delegáta v České republice PhDr. Marka Vařeky, Ph.D., KEG etc.
Řádu orla Gruzie a bezešvé tuniky našeho Pána Ježíše Krista
Řádová hvězda
Šerpový odznak řádu
Řád byl údajně založen královnou Tamarou (1184–1213). Podle legendy, královna Tamara založila řád, aby pomohla Trebizondskému impériu tím, že dala gruzínským rytířům tuniku našeho Pána Ježíše Krista a orla jako jejich znaky a tím je odlišila od rytířů Trebizondského impéria, kteří měli za svůj znak dvouhlavou orlici. Název Řádu odkazuje na posvátnou tuniku, kterou měl na sobě Ježíš Kristus během svého mučednictví. Podle tradice byla tunika získána od římských vojáků a převezena do Gruzie, kde je vedle královských insignií, pohřbena ve Svetitskhovelské katedrále
Řád je zapsán v uznávaném a respektovaném Registru ICOC pod názvem Tunika našeho Pána jako řád založený politickým uchazečem z dříve vládnoucí dynastie. Řád v roce 1939 obnovil přímý potomek královny Tamary a pretendent trůnu Gruzínského království princ Irakli Bagrationi Mukhrani jako nejvyšší řád královského domu.
Od roku 2008 je velmistrem právě J. K. V. princ Davit Bagration – Mukhransky.
V roce 2017 byla velká kolana řádu předána britské královně Alžbětě II., resp. jej jménem koruny převzali vévodkyně a vévoda z Gloucesteru a poprvé tak došlo k převzetí řádu od nevládnoucího panovníka.
Řád orla Gruzie má své řádové delegace ve 37 zemích napříč kontinenty.
Řád orla Gruzie od roku 2016 působí také v České republice. S pověřením prince Davida Bagration Mukhransky jej do ČR přivedl historik a pedagog Marek Vařeka, který následně začal pracovat na vytvoření české řádové delegace. Dne 4. listopadu 2018 byla v kostele Nanebevzetí Panny Marie ve Svébohově na Šumpersku oficiálně ustanovena česká řádová delegace a pasováni první členové řádu do hodnosti rytíře. Delegátem české delegace Řádu orla Gruzie je Marek Vařeka.
Během svého pobytu navštíví princ Davit také Břevnovský a Strahovský klášter, Pražský hrad, katedrálu svatého Víta, Vojtěcha a Václava na Pražském hradu, bude osobně přítomen III. ročníku Bagration Cupu v sekání šavlí, osobně provede investituru nových členů Řádu orla Gruzie a nesešívané tuniky našeho Pána Ježíše Krista. Ve čtvrtek se princ Davit z Prahy přesune do Hodonína. Cestou navštíví místa spojená s bitvou u Slavkova, v níž bojoval jeho přímý předek princ Pjotr Ivanovič Bagration (1765 – 1812), jenž velel svému sboru na straně spojenecké rusko-rakouské armády.
Portrét Pjotra Ivanoviče Bagrationa
Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Pjotr_Ivanovi%C4%8D_Bagration
V Hodoníně se Masarykově muzeu zúčastní vernisáže výstavy „Šlechta a šlechtictví po roce 1918: aneb rozpadem Rakousko-Uherska to neskončilo“, nad kterou převzal záštitu.
Zdroj: Archiv Akademie Koruny svatováclavské.
Příspěvek vznikl s podporou zdrojů:
https://en.wikipedia.org/wiki/David_Bagration_of_Mukhrani